Інвестиційні можливості в Україні для ресурсного забезпечення зеленого переходу

28 Квітня 2023

Українські фахівці увійшли до експертної групи ООН щодо розробки нового «Bridging document»

В рамках Тижня ресурсного менеджменту Економічної Комісії ООН для Європи (UNECE) відбулася зустріч української делегації у складі Голови Державної служби геології та надр України Романа Опімаха та Голови Державної комісії України по запасах корисних копалин Сергія Паюка з делегацією Європейської економічної комісії Організації Об’єднаних Націй під керівництвом Даріо Лігуті. Під час робочої наради сторони обговорили питання проведення сировинної політики з метою здійснення зеленого переходу.

Залучення української експертизи та досвіду з упровадження підходів РКООН до оцінки запасів і ресурсів мінеральної сировини, що буде використовуватися на заміну радянським класифікаціям, зокрема в частині твердих корисних копалин, стало основною темою дискусії.

«Українські фахівці увійшли до складу робочої експертної групи Організації Об’єднаних Націй з розробки методики для переходу з радянської системи на рамкову класифікацію оцінки ресурсів ООН в частині твердих корисних копалин. Україна має унікальний досвід у цьому питанні. Спільні напрацювання будуть покладені в основу підготовки “Bridging document” та використані країнами Європейського Союзу», – повідоми Голова Держгеонадр Роман Опімах.

Даріо Лігуті зазначив, що зелений перехід можливий за умови сталого управління ресурсами. Застосування методики та підходів РКООН до оцінки запасів і ресурсів мінеральної сировини можуть полегшити цей процес.

у 1997 році Україна була першою в Європі та світі, що запровадила передові стандарти – майже всі заліцензовані родовища, а це понад 43% усіх об’єктів, запаси яких обліковуються Держбалансом вже оцінені згідно з РКООН. Ще понад п’ять тисяч потребують переоцінки з радянської системи.

Під час зустрічі європейські експерти поділилися досвідом щодо відкриття доступу до геологічної інформації, розповіли, як це відбувається в ЄС. Нагадаємо, проект ресурсної стратегії ЄС (European Critical Raw Material Act) передбачає забезпечення відкритого доступу до даних про запаси та ресурси критичної сировини згідно з класифікацією РКООН. В Україні ще діють норми, які забороняють оприлюднення інформації про запаси певних корисних копалин, зокрема й тих, що входять до переліку критичних та стратегічних для ЄС.

Голова Держгеонадр Роман Опімах презентував європейським колегам інвестиційні можливості в Україні в галузі ресурсного забезпечення зеленого переходу. В інвестиційному атласі надрокористувача опубліковано понад 30 ділянок надр з покладами таких корисних копалин. Отримати ділянку для користування надрами можливо шляхом участі в електронних торгах або в конкурсах на укладання угод про розподіл продукції. Також наголосив на необхідності відбудови України та залучення для цього інвестицій не тільки в розробку стратегічних корисних копалин, але й у ресурси, які пов’язані з будівельною сферою.

Нагадаємо, Роман Опімах презентував потенціал критичної сировини польським колегам і проінформував, що Україна зацікавлена у стратегічному партнерстві з Польщею в галузі розробки корисних копалин.

Перейти до вмісту