Роман Опімах презентував потенціал критичних корисних копалин польським колегам та шляхи отримання надр у користування
Голова Держгеонадр Роман Опімах взяв участь у круглому столі, організованому Спілкою підприємців та роботодавців ZPP. Під час зустрічі, що проходила у змішаному форматі, сторони обговорили питання сировинної політики України в галузі критичної сировини, а також можливості польсько-української співпраці в цьому контексті. Польську сторону представляли керівники структурних підрозділів міністерств і відомств, інвестиційних агентств, провідних видобувних компаній, наукових галузевих установ.
Україна має великий потенціал розробки корисних копалин, що містяться в переліку критичних для Європи, а також Великої Британії, США, Канади. Державна служба геології та надр України підготувала та опублікувала в Інвестиційному атласі надрокористувача вакантні об’єкти, зокрема і з покладами стратегічних корисних копалин – близько 30 пропозицій ділянок надр з покладами літію, цирконію, нікелю, міді, кобальту, графіту тощо.
«Сьогодні Україна видобуває в незначному обсязі деякі копалин з переліку критичних, але його можна наростити за умови значних капітальних інвестицій та сучасних технологій. Ми запрошуємо польський бізнес інвестувати в розробку українських надр і зацікавлені в стратегічному партнерстві України з Польщею. Таке співробітництво посприяє створенню ланцюжків постачання критичної сировини до країн ЄС», – повідомив Голова Служби Роман Опімах.
Україна має багато переваг для залучення інвестицій після закінчення війни. Це наявність багатої ресурсної бази, зрозуміле законодавство, близькість до Європи, а також геологічна інформація онлайн, коли бізнес може проводити власні вишукування, обирати об’єкти та приймати інвестиційні рішення, практично не виходячи з офісу. Роман Опімах нагадав польським інвесторам, що отримати ділянку надр у користування можна шляхом участі в електронних торгах, конкурсах на укладання угод про розподіл продукції, а також увійшовши в уже діючі проекти з надрокористування «farm-in», або придбавши спеціальний дозвіл у компанії, яка отримала право розробляти надра.
В Україні вже працюють польські компанії, які займаються розвідкою та видобуванням корисних копалин. Серед них група компаній PGNiG, що володіє спецдозволом на розробку вуглеводнів, ТОВ «Церсаніт Мінералз» – дочірнє підприємство концерну Cersanit S.A. з польським капіталом, що придбало два спецдозволи на розробку каоліну. Це найбільше підприємство в Україні з виробництва керамічної плитки та сантехобладнання. Другий за величиною виробник міді в Європі компанія KGHM розглядає можливість придбати українські родовища для розробки кольорових металів.
Участь у круглому столі – це чудова можливість окреслити й обговорити з експертами галузі пріоритети розвитку сфери надрокористування, а також знайти шляхи подолання перепон з якими стикається влада та бізнес у своїй роботі.
Нагадаємо, Державна служба геології та надр України і Польський Геологічний Інститут – Національний Дослідницький Інститут, який діє як національна геологічна та гідрологічна служба Польщі, підписали Меморандум про взаєморозуміння в секторі геології та мінеральних ресурсів і погодили його умови.