Критичні корисні копалини України: бізнес-можливості для Об’єднаної Європи

22 Травня 2023

Інвестиційні можливості в Україні для здійснення стійкого і безпечного «зеленого переходу» ЄС, зміцнення її стратегічної автономії та глобальної конкурентоспроможності представив Романа Опімах на європейському саміті 

Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах взяв участь у п’ятій ключовій європейській конференції в секторі сировинних матеріалів. Щорічний захід зібрав понад 80 спікерів і сотні учасників різних організацій, що працюють над створенням стійкого і безпечного зеленого та цифрового переходу ЄС до 2050 року. Це провідні гравці міжнародної сировинної галузі, новатори, освітяни, дослідники, видатні діячі Європейської Комісії та інші.

У фокусі ключових дискусій є створення безпечного постачання сировини для переходу до вуглецево-нейтральної економіки, зміцнення стратегічної автономії та глобальної конкурентоспроможності Європи. Під час виступу Роман Опімах ознайомив спільноту з інвестиційними можливостями та шляхами реалізації гірничих проектів в Україні. Він наголосив, що на території нашої країни зосереджені поклади 22 з 34 корисних копалин, які входять до переліку критичних для Євросоюзу. Україна є серед 10 найбільших країн-виробників титану, марганцю, цирконію та графіту, а також має підтверджені запаси металів, пов’язаних з низьковуглецевим майбутнім, що використовуються в інноваційних технологіях, це літій, берилій, рідкоземельні елементи, нікель, кобальт.

«Критичні корисні копалини життєво важливі для здійснення “зеленого переходу”. Україна володіє багатими ресурсами і може запропонувати мінерали країнам Європи для досягнення цілей декарбонізації економіки, – повідомив Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Сьогодні Україна є кандидатом на членство в ЄС. Ми раді приєднатися до європейської сім’ї, поділяючи спільні цінності та цілі Союзу. Нашою метою є створення сталих, надійних, екологічно чистих проектів для видобування корисних копалин, які визначені як стратегічні в European Critical Raw Material Act до 2030 року, а також виготовлення кінцевої продукції в Україні, як частини ЄС».

Щоб відкрити ці родовища, Україні потрібен капітал і передові технології. Саме тому Уряд України оголосив політику відкритих дверей для інвесторів і підготував перші 30 об’єктів з покладами критичної сировини в Інвестиційному атласі надрокористувача. Вакантні ділянки для розвідки та видобування отримати в користування можна взявши участь в електронних торгах, конкурсах на укладання угод про розподіл продукції, або придбавши спеціальний дозвіл у компанії, яка вже отримала право розробляти надра.

Відповідно до Меморандуму про стратегічне партнерство в галузі сировини між ЄС та Україною в листопаді 2022 року в Брюсселі український уряд разом з партнерами DG GROW та ERMA провів Перший бізнес-форум, на якому вітчизняні гірничодобувні компанії представили свої кейси щодо розвідки та видобування літію, графіту, рідкоземельних елементів і цинку. Метою є  створення партнерських проектів або отримання кредитів європейських фінансових установ. Крім того, на інтерактивній карті Держгеонадра розмістили родовища та прояви критичної сировини для розвідки та подальшої розробки. Ці проекти можуть претендувати на отримання статусу стратегічних в Європі в рамках Партнерства між Україною та ЄС. 

Україна впроваджує принципи paperless та peopleless через цифрові рішення. Сьогодні інвестори можуть ознайомитися з геологічною інформацією онлайн, придбати спецдозвіл на користування надрами, подавши заяву на отримання дозволу через електронний кабінет надрокористувача та взявши участь в онлайн-торгах – виконати всі ці дії у себе в офісі лише завдяки підключенню до інтернету.  Насправді, Державна служба геології та надр України вже створила і відпрацювала «єдине вікно» для забезпечення дозвільного процесу в питаннях видобутку корисних копалин. Також вже налагоджена співпраця з ЄБРР дозволить оцифрувати більше застарілих геологічних звітів і розмістити їх онлайн на Національному геологічному веб-порталі, щоб полегшити доступ до публічних даних і спростити прийняття рішень для інвесторів у гірничодобувній промисловості.

Багаті мінеральні ресурси та унікальна гірничодобувна спадщина, близькість до Європи та багатоваріантний підхід до ліцензування, а також онлайн-доступ до геологічних даних і процедура отримання дозволів у «єдиному вікні» забезпечили переваги України для приходу іноземних інвесторів у галузь надрокористування.

Нагадаємо, Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах взяв участь у першому бізнес-форумі в Лугано, де представив потенціал критичних копалин України для післявоєнного відновлення.

Перейти до вмісту