Критичні матеріали та вироби – один з ключових секторів UF

25 Березня 2024

Ukraine Facility передбачає розвиток видобутку та переробки критичних корисних копалин, прозорі, швидкі й ефективні інвестиції в галузь, екологічну, соціальну й управлінську звітність (ESG)

Уряд ухвалив План для Ukraine Facility, де критичні матеріали та вироби є одним з його ключових секторів. Метою програми є покращення управління ресурсами, створення сприятливого середовища для залучення технологічних інновацій та інтеграції у глобальні ланцюги вартості.

Сталий розвиток сектора критичних матеріалів і сировини забезпечить збільшення надходжень у національну економіку, створення нових робочих місць, економічну стійкість і поступову інтеграцію України в глобальний ринок, а також посприяє модернізації промислових потужностей країни.

«В Україні зосереджені 22 з 34 корисних копалин, які вважаються критичними для ЄС. Наша мета – не постачати сировину, а виробляти кінцеву, технологічну та дорожчу продукцію, – наголошує Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Розвиток сектору критичних матеріалів і сировини передбачає значні інвестиції та залучення сучасних технологій для створення продукції з високою доданою вартістю. Закладені програмою реформи й інвестиції спрямовані на модернізацію сектору критичної сировини нашої країни та тісну інтеграцію як з європейським, так і зі світовим ринками».

План UF містить структурні реформи, яким відповідають понад 100 квартальних індикаторів. Це європейські підходи до реформи державного управління, до боротьби з корупцією, до економічних і секторальних реформ в різних сферах. Крім того, у документі прописані наскрізні напрями: «зелений» перехід, цифровізація, євроінтеграція. Як пріоритет будуть враховуватись принципи сталого розвитку, що є підґрунтям Європейського зеленого курсу.

Основними напрямами реформ щодо зміцнення сектору критичних матеріалів і сировини та стратегічними цілями на 2024–2027 роки є:

  • забезпечення оптимальних умов для стратегічних інвесторів;
  • удосконалення адміністративних процедур;
  • використання сучасних технологій із видобування та інтеграція України до переробного ланцюга доданої вартості.

Окрім виконання реформ, у плані передбачені 16 інвестиційних індикаторів. Розвиток інфраструктури, відновлюваної енергетики, розмінування, підтримка малого та середнього підприємництва – основні умови їх виконання. Єврокомісія створить онлайн-ресурс для відстеження прогресу щодо виконання плану.

План UF є основою надання 50 мільярдів євро в межах чотирирічної програми ЄС на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку реалізації програми. Її впровадження сприятиме залученню додаткових приватних інвестицій та допомоги від партнерів на таку ж суму.

План розроблявся за участі місцевих і регіональних органів влади, громадянського суспільства та спільно з європейськими партнерами аби посилити нашу країну та наблизити членство в ЄС.

Документ набере чинності після затвердження комітетом країн-членів ЄС. Зараз його передали на розгляд Єврокомісії.

Нагадаємо, фокусна розробка 12 пріоритетних корисних копалин здатна забезпечити поступ України від виробництва сировини до створення інноваційної продукції.

Перейти до вмісту