Держгеонадра відкрили всю інформацію щодо 3044 спеціальних дозволи: розміщення, запаси, видобуток, програма робіт, власник-засновник, бенефіціар, платежі, податки, земля
Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах на засіданні Ради національної безпеки і оборони доповів щодо стану справ у галузі надрокористуванні та проведених додаткових заходів з посилення нагляду в цій сфері. Засідання провів Президент Володимир Зеленський.
В Україні видано 3044 спеціальних дозволи на користування надрами, 824 з них належать компаніям, які знаходяться у власності держави та комунальних підприємств, 2220 – приватним структурам. Інформація про бенефіціарів 205 спецдозволів серед приватних компаній відсутня, з них 53 належить фірмам, серед засновників яких є нерезиденти.
«Найбільше спеціальних дозволів надано для видобування корисних копалин, зокрема для спорудження доріг і виготовлення будівельної сировини, а також видобутку підземних вод. У той час геологічне вивчення надр проводиться в обмежених обсягах», – зазначив Голова Держгеонадр Роман Опімах.
Дані наразі є статичними, передбачається їх автоматична регулярна актуалізація. З цією метою підписані угоди про обмін інформацією між Держгеонадрами та Держземкадастром, ДПС, Мінюстом. Налагоджена взаємодія дозволяє визначити, хто розпоряджається українськими надрами, як ефективно вони використовуються, які податки отримує держава та громади.
«У 2021 році здійснюються додаткові перевірки 256 спецдозволів, що були взяті у фокус уваги РНБО. Видобуток зафіксований на 52 ділянках, 38 дозволів анульовано, щодо 35 прийняте рішення про анулювання в судовому порядку, 23 зупинено. Перевірки решти спецдозволів заплановані на 4 квартал 2021 року і 2022 рік», – повідомив Роман Опімах.
У 2020 році до зведеного бюджету сплачено 28,9 мільярда гривень ренти за користування надрами, 80,5% з них становлять надходжень від видобування вуглеводневої сировини. Органи місцевого самоврядування отримують 100% рентної плати від видобування корисних копалин місцевого значення та до 30% від загальнодержавного значення. У 2020 році 682 з 1469 об’єднаних територіальних громад України отримали ресурсну ренту, що становить 2,9 мільярда гривень.
«З кожним днем публічні та прозорі надра стають доступнішими для бізнесу і перестають асоціюватися лише з галуззю для обраних. З 1 листопада на порталі системи моніторингу Апарату РНБО «СОТА» у публічному доступі з’явиться інформація про всі дозволи, які станом на сьогодні видані на території України. Метою є оприлюднення інформації про всіх надрокористувачів: які компанії отримали ліцензії, хто з ким і як афілійований, скільки сплачено податків, у який спосіб оформлені земельні ділянки, коли надані дозволи, чи проводяться роботи на ділянках надр», – розповів очільник Служби.
Публічний аудит надр (.xlsx) – https://bit.ly/3n3xVZl
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 25 березня 2021 року «Щодо стану справ у сфері надрокористування». Відповідно до документу було доручено провести аудит надр.