Укладено Меморандум про співробітництво, що передбачає проведення робіт і досліджень з геологічного вивчення надр та видобування корисних копалин, діджиталізації вторинної геологічної інформації та налагодженню менеджменту первинної геоінформації за стандартами ЄС
Державна служба геології та надр України, в особі Голови Романа Опімаха, і Польський Геологічний Інститут – Національний Дослідницький Інститут, який діє як національна геологічна та гідрологічна служба Польщі, в особі директора Матеуша Дамрата, підписали Меморандум про взаєморозуміння у секторі геології та мінеральних ресурсів і погодили його умови.
Формат співпраці між Сторонами передбачає вивчення та розробку мінеральних ресурсів, обмін досвідом щодо уніфікації законодавства у видобувному секторі, геологічне картографування та візуальні методи накопичення інформації, вивчення підземних вод та їх захист від деградації, моніторинг стану довкілля, дослідження умов утилізації відходів та зберігання корисних субстанцій в геологічних структурах, аналіз і розробка технологій вилучення критичних та стратегічних коричних копалин з техногенних родовищ та відвалів, цифрове моделювання геологічних процесів і структур, аналіз кращих практик щодо збору, зберігання та відкритого доступу до геологічних даних, вивчення геологічного різноманіття, взаємне покращення технік геологічного аналізу та його методів, а також залучення експертів для проведення економічної оцінки (feasibility study) щодо перспектив розробки українських родовищ критичної сировини у рамках підготовки до ″зеленого переходу″ та пошук нових рудопроявів.
«Уряд України протягом 2020–2022 років досягнув значного прогресу у відновленні довіри до галузі надрокористування, створив сприятливі умови для комфортного залучення іноземних інвестицій у видобувний сектор, – зазначив Роман Опімах. –Пріоритет у співробітництві з польськими партнерами надаватиметься діджиталізації вторинної геологічної інформації та налагодженню менеджменту первинної геоінформації за стандартами ЄС, регулюванню діяльності з геотермальними джерелами енергії. Запланували також обмін досвідом щодо уніфікації законодавства у сфері надрокористування з метою покращення інвестиційного клімату в Україні».
Відповідно до Меморандуму окремі галузі співпраці будуть включати такі дисципліни: економічна геологія, геохімія довкілля, геоспадщина, лабораторні дослідження, картографія, інженерна геологія, гідрогеологія.
Підписання документу відбулося 23 червня 2022 року на період п’ять років у присутності Держсекретаря Міністерства клімату та навколишнього середовища Республіки Польща, головного геолога країни Петра Дзядзьо. Поглиблення стратегічного партнерства в секторі геології та мінеральних ресурсів є продовженням співпраці між Україною та Польщею в контексті виконання завдань за підсумками офіційного візиту Президента України В.О. Зеленського до Республіки Польща, що відбувся в січні цього року, а також на виконання домовленостей, досягнутих між Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України і Міністерством клімату та навколишнього середовища Республіки Польща.
В рамках робочого візиту до Варшави Голова Держгеонадр Роман Опімах відвідав Польський Геологічний Інститут – Національний Дослідницький Інститут, де презентував актуальні інвестиційні пропозиції в галузі надрокористування в Україні (аукціонні пропозиції) та домовився переймати польський досвід.
Нагадаємо, 1 червня 2022 року в місті Києві відбулися українсько-польські міжурядові консультації під співголовуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Голови Ради міністрів Польщі Матеуша Моравецького. За підсумками консультацій Україна та Польща домовилися про спільні проекти в оборонній галузі, енергетиці й регіональному розвитку.