Учасники зустрічі обговорили питання спрощення доступу до надр на землях лісового фонду України
2 березня відбулася робоча онлайн-нарада щодо користування земельними ділянками з метою проведення геологорозвідувальних і видобувних робіт, що належать до лісового фонду України. Участь у нараді взяли Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах, фахівці Державного агентства лісових ресурсів України та представники бізнесу.
Зустріч відбулася за ініціативи комітету надрокористування Європейської Бізнес Асоціації. Потреба провести нараду виникла в надрокористувачів через відсутність розуміння процедури користування земельною ділянкою шляхом встановлення сервітуту або укладання Типової угоди про проведення розвідувальних та видобувних робіт під час початку виконання робіт, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами.
Сторони обговорили питання оформлення права користування землею, яка належить до земель лісогосподарського призначення, проведення ОВД, строків виконання робіт на ліцензійній площі, напрацювання та прийняття підзаконних нормативно-правових актів для врегулювали правовідносини надрокористувачів з лісгоспами щодо обрахунку втрат і збитків.
«Встановлення чітких правил на всіх етапах ведення діяльності, пов’язаної з користуванням надрами – це крок назустріч суб’єктам господарювання. Алгоритм дій надрокористувача щодо отримання дозвільних документів має бути зрозумілим і передбачуваним, тоді як довготривалий процес оформлення правовстановлюючих документів на землю насправді є перешкодою для ведення бізнесу. Ми зацікавлені в тому, аби спростити і пришвидшити дозвільну процедуру, щоб надра працювали», – наголосив Голова Держгеонадр Роман Опімах.
У лютому Кабінет Міністрів України затвердив правила вирубування дерев і чагарників та використання одержаної при цьому деревини в разі зміни цільового призначення земельних лісових ділянок або встановлення сервітуту з метою їх використання в цілях, не пов’язаних із веденням лісового господарства, та переведення земельних лісових ділянок до нелісових земель, що належать до лісового фонду України. Порядок розроблений на виконання Закону України від 20 червня 2022 р. № 2321-ІХ про збереження лісів.
Документ, в тому числі, регулює права та порядок дій надрокористувачів, що отримали земельні ділянки в користування шляхом встановлення сервітутів без зміни цільового призначення землі чи шляхом вилучення земельних ділянок державної або комунальної власності. Водночас доцільно буде врегулювати і роботу суб’єктів господарювання в частині вирубування дерев і чагарників та використання одержаної при цьому деревини.
Нагадаємо, прийняті у грудні 2019 року законодавчі зміни щодо надання бурштиноносних надр у користування посприяли легалізації ведення бізнесу та зростанню обсягів видобутку.